دسته بندی لامپ ها به لحاظ شکل ظاهری

لامپ ها در شکل ها و با طراحی های ظاهری متنوعی تولید می شوند. از پرمصرف ترین اشکال لامپ ها می توان به لامپ های حبابی، اشکی و شمعی اشاره کرد.


لامپ ها در شکل ها و با طراحی های ظاهری متنوعی تولید می شوند. از پرمصرف ترین اشکال لامپ ها می توان به لامپ های حبابی، اشکی و شمعی اشاره کرد. معمولا در سرپیچ ها و چراغ های معمولی از لامپ های حبابی استفاده می شود و در چراغ های تزیینی و آویز لامپ های شمعی و اشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

لامپ حبابی
لامپ شمعی
لامپ اشکی
اما پارامتر دیگری که در دسته بندی لامپ ها از اهمیت بالایی برخوردار است نوع پایه‌ی آن هاست. در لوازم مختلف روشنایی باتوجه به نوع سرپیچ باید از لامپ مناسب آن استفاده شود. از پرکابردترین نوع پایه ها می توان به پایه‌ی E27 که لامپ های رشته ای معمولی ۱۰۰ وات دارای این نوع پایه هستند اشاره کرد. همچنین معمولا لامپ های شمعی و اشکی که در چراغ های آویز مورد استفاده قرار می گیرند از پایه‌ی E14 برخوردار هستند.
لامپ چند وات بخریم؟
اینکه قدرت روشنایی لامپ برای هر اتاق چقدر باشد؟ جواب این سوال به سه مسئله ربط پیدا می کند:
بزرگی فضای اتاق
رنگ دیوارها
میزان روشنایی مورد نظر خودتان!
اگر دنبال راه حل ساده تری می گردید که ربطی به ابعاد اتاق و دو گزینه دیگر نداشته باشد؛ راهنمای زیر به کارتان می آید. معمولا نور مناسب برای هر یک از فضاهایی که در ادامه می خوانید، در‌ صورتی که لامپ شما ال ای دی باشد، چیزی در حدود اندازه ای است که رو‌به رویشان نوشته شده است:
آشپزخانه: 60 الی 100 وات
سرویس بهداشتی: 40 تا 60 وات
اتاق خواب: 30 الی 60 وات
اتاق نشیمن: 30 الی 60 وات
اتاق پذیرایی: 60 الی 75 وات
نکته: این اندازه ها تقریبی هستند و از واحد لومن به وات تبدیل شده اند.
‌چه لامپی برای روشنایی مناسب است؟
شما مشخصا برای استفاده خانگی، ۵ گزینه پیش روی خود دارید. لامپ‌ های رشته ای، فلورسنت ها، لامپ‌ های کم مصرف، هالوژن ها و ال ای دی. پیشتر، به معایب و مزایای هر دسته از این روشنایی ها، پرداختیم و شما می دانید که به عنوان لامپ‌ های رشته ای، باوجود تنوع و میزان مصرف متفاوت، بازدهی کمی دارند و مقرون به صرفه نیستند.
یا فلورسنت ها و لامپ‌ های کم مصرف، تنوع رنگ چندانی ندارند و علی رغم مصرف پایین، مضرات زیست محیطی و زیان های زیادی برای بدن دارند. هالوژن ها، علی رغم مصرف کم و عمر بالا، توان نوردهی بالا ندارند و نمی‌توانند به عنوان ابزار اصلی نورپردازی مورد استفاده قرار بگیرند.
پرواضح است که بهترین گزینه پیش روی شما، انواع لامپ‌ های ال ای دی است که نسبت به سایر انواع لامپ ها، انتخابی ایده‌آل و مقرون به‌صرفه است. فراموش نکنید که با انتخاب لامپ‌های ال‌ای‌دی، شما تنها یک بار هزینه‌ خرید می‌پردازید و در درازمدت، از مزایای مناسب این لامپ استفاده خواهید کرد که مصرف پایین، تنها یکی از آن‌هاست.
نور نقش مهمی در بروز حالت هایمختلف روحی ما بازی می کند. به همین دلیل هم برایتان راهنمای انتخاب لامپ مناسب برای فضاهای مختلف منزل را فراهم کردیم که شامل شناسایی انواع نور، انواع فضاها و نور مناسب شان، انواع لامپ و وات مناسب برای روشنایی هر اتاق می شود.